W dniu 29 maja 2019 w murach naszej szkoły nastąpiło uroczyste rozdanie nagród laureatom i finalistom konkursu “Fantastyczny XXI wiek”.  Patronem konkursu było Kuratorium Warszawskie, organizatorem zaś biblioteka szkolna szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum Meridian. W tej edycji konkursu uczniowie szkół województwa mazowieckiego mieli za zadanie stworzyć komiks lub napisać opowiadanie fantasy i zilustrować je w dwóch wybranych kolorach.

Kryteria oceniania prac konkursowych zastosowaliśmy następujące: akcja (zwroty akcji, niezwykłość przygody), bohaterowie (spójność postaci i jej język), poprawność gramatyczna, ortograficzna i interpunkcyjna, estetyka wykonania (czytelność pisma, czystość, dokładność, dobór barw), mieszana technika plastyczna, oryginalność  ilustracji, artyzm, ogólne wrażenie pracy jako całości literacko-artystycznej oraz przestrzeganie regulaminu konkursu.
Laureatami zostali uczniowie, którzy wykonali prace cechujące się interesującym tekstem oraz jednocześnie walorami artystycznymi na wysokim poziomie.
Są to:

KLASA 4-5:

1 miejsce – Klaudia Gronczewska, Amelia Dąbrowska, „In the other world”, SP nr 2 w Sierpcu

2 miejsce – Julianna Leśniewska, „Wojownik ognia. Prolog”, SP nr 96 w Warszawie

3 miejsce – Kacper Borowy, Adrian Żmijewski „Fantastyczny XXI wiek”, SP w Grudusku

KLASA 6-7

1 miejsce – Justyna Gągorowska, Natalia Żbikowska „Cień kwitnących wiśni”, SP nr 1 w Piastowie

2 miejsce – Marta Bogdańska, „Przepowiednia starego dębu”, SP 357 w Warszawie

3 miejsce – Anna Vetulani-Rzewuska, „Bazyliszek z górskiej wioski”, SP nr 1 w Piastowie

KLASA 8-9 (gimnazjum):

1 miejsce – Matylda Kurtyka, Mela Konarska, „Zemsta”, Polsko-Francuska Niepubliczna SP “La Fontaine” w Warszawie

2 miejsce – Nina Kilińska, Zuzanna Speczik, „Osiemnastka”, SP w Łazach

2 miejsce – Paulina Mitoraj, „Łowca czarownic”, SP nr 300 w Warszawie

3 miejsce – Oliwia Dragun, „Red sky in the morning”, SP nr 3 w Siedlcach

3 miejsce – Agata Kozieł, “The legend of Crystal Eye Dragon”, SP 387 Warszawa

Prace wyróżnionych finalistów niewiele odbiegały od tego ideału i mimo, iż nie zdobyły głównych nagród, z całą pewnością mogą być źródłem prawdziwej dumy.
Finalistami zostali:

KLASA 4-5:

Dominika Wakuła, Milena Księżopolska, “Zamiana ciał”, SP w Strzale (Siedlce),
Błażej Jędrzejewski, Sebastian Nowajczyk,”Fantastyczny XXI wiek”, SP w Grudusku
Maja Biegun, „Magiczne łóżko”, SP w Duchnicach (Ożarów Mazowiecki)
Helena Smolewska, „Fantastyczny XXI wiek czyli greccy bogowie w nowej odsłonie”, SP nr 86 w Warszawie
Lena Kołakowska, „Niezwykły przyjaciel”, SP nr 2 w Chorzelach
Oliwia Cacek, “Przygody skrzata Alfreda”, SP w Czersku (Góra Kalwaria)
Amelia Rutkowska, Wiktoria Kornafel, “Po drugiej stronie magicznego portalu”, SP nr 20 w Radomiu

KLASA 6-7

Lurdes Kopek, „Wielki wybuch”, SP nr 358 w Warszawie
Eliza Galińska, Alicja Kilanowska, „Małe Zingi-Bingi w dużym mieście”, SP nr 9 w Pruszkowie
Maja Kulesza, „Przygody nie z tego wymiaru”, SP nr 9 w Pruszkowie
Michał Borko, Radek Rzeszotarski, „Mike i kamienie mocy”, SP nr 86 w Warszawie
Oliwia Gałązka, Antonina Tomala, „Magiczna podróż”, SP 3 w Markach
Oliwia Cyranka, Anna Wojtas, „Niesamowita wakacyjna historia”, SP 336 w Warszawie
Patrycja Beder, “Harridan”, SP 158 w Warszawie
Aleksandra Grochocka, “Ognisko z historiami”, SP nr 10 w Ostrołęce
Zofia Wadas, “Porwana”, SP w Czersku (Góra Kalwaria)
Michał Zieliński, Damian Wójciuk, „Pośród demonów”, SP nr 9 w Pruszkowie
Blanka Zbyszyńska, Filip Madeja, „Glowing wings”, SP nr 2 w Pułtusku
Ksawery Styka, Weronika Wiącek, ”Dragonalipsa”, SP nr 1 w Piasecznie

KLASA 8-9 (gimnazjum):

Julia Gorzelak, Anna Kuraś GIM, “Ziuta”, SP nr 300 w Warszawie
Krzysztof Soja, Roksana Oczkowska, “Misja specjalna”, SP nr 285 w Warszawie
Sandra Nejman, Krzysztof Świniarski, “Pod taflą wody”, SP im. I. Łukasiewicza w Wołominie
Zuzanna Karpowicz, praca bez tytułu, SP nr 369 w Warszawie
Olga Błażejczak, „Strażnicy lasów”, SP nr 5 w Piasecznie, Oddział Sikorskiego
Aleksandra Świetlicka, Oliwia Kucicka, „Przeklęte oczy”, SP nr 173 w Warszawie
Julia Kuzło, „Gość”, SP nr 306 w Warszawie
Martyna Mroziak, „Kwintesencja zła”, SP w Czersku
Szymon Turkowski, Antonina Repetowska, „Niemy”, Zespół Szkół Społecznych STO w Żyrardowie
Jevhenya Gudym, „Look out”, Kanadyjskie Gimnazjum w Warszawie
Jeremi Uziak, „…”, SP nr 375 w Warszawie
Patrycja Obiegała, „…”, SP nr 379 w Warszawie
Maja Skowrońska, „Wpikslowani w grę”, PSP STO w Warszawie
Weronika Czapla, Stella Jastrzębska, „Kraina gnomów”, SP nr 368 w Warszawie
Barbara Cierpka, Aleksandra Ulejczyk, „Biblioteka”, SP nr 1 w Piastowie
Marta Kieszek, „Czy to mogło się wydarzyć..?”, SP w Nowym Mieście nad Pilicą
Maria Kosatka, „Angelous ledit us”, ZSO w Mogielnicy
Aleksandra Kowalska, „Mój Antares”, SP im. Janusza Korczaka w Józefosławiu
Julia Jedynak, Nikodem Drobiecki, „Bazar marzeń”, SP nr 1 w Piasecznie
Jerzy Trčka, „Problemy centaurów”, Kanadyjska Szkoła Podstawowa nr 48 w Warszawie
Iga Liwińska, Zuzanna Szlichcińska, „Fantastyczny XXI wiek”, SP w Łazach
Szymon Biernacki, „Teraz, kiedyś i z powrotem”, SP w Brzózem

Podczas uroczystości laureaci otrzymali medale, trofea, książki, dyplomy oraz gry rodzinne, np. różne edycje “Monopoly”. Finaliści (osoby wyróżnione) otrzymali dyplomy oraz książki.  Nauczycieli wspomagający uczestników otrzymali dyplomy uznania.
Podsumowując, na 386 prac, które zostały przysłane, co najmniej 52 z nich są niezbitym dowodem, iż w województwie mazowieckim mamy wielu zdolnych, pracowitych i twórczych uczniów. Także wśród dzieł, które nie znalazły się na podium, można znaleźć prawdziwe literackie bądź plastyczne perełki.
Drodzy uczestnicy – możecie być z siebie bardzo zadowoleni i jeśli będziecie niezłomnie pracowici, myślący nieszablonowo, odważnie, twórczo, jeśli zawsze będziecie chętni do wykonywania prac dodatkowych, wykraczających poza program nauczania – z pewnością osiągniecie wiele sukcesów w życiu oraz pomożecie tym, którzy na taką postawę nie mają sił. Gratulujemy wam ze szczerego serca i dziękujemy, że zechcieliście wziąć udział w naszym konkursie. Wasze prace już znajdują się w bibliotece szkolnej, gotowe do czytania i oglądania przez naszych uczniów. Gratulujemy!
Niniejszym zapraszamy również do obejrzenia skanów zwycięskich prac oraz – w niedalekiej przyszłości – zdjęć oraz filmu z ceremonii wręczenia nagród (You Tube: Meridian Channel